Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Grupowy wyjazd rehabilitacyjno-zdrowotny do Nałęczowa

Utworzono dnia 28.08.2020

          

W dniach 17.08-18.08.-19.08.2020r. uczestnicy projektu pn. „NIEMOŻLIWE A JEDNAK!”  z Gr I–40 osób z niepełnosprawnością uczestniczyło w 3-dniowych (24h dydakt.–3 dni x 8h dydakt.) wyjazdowych warsztatach rehabilitacyjno-zdrowotnych  w Nałęczowie w Hotelu Termy Pałacowe. W trakcie pobytu zrealizowane zostały warsztaty z rehabilitantem/fizjoteraputą oraz  z dietetykiem. Uczestnicy projektu w trakcie pobytu skorzystali także z zabiegów rehabilitacyjnych takich jak: okłady fango, bicze szkockie, elektrostymulacja, masaż limfatyczny, detox foot spa, kąpiel aromatyczna i perełkowa.

            Nałęczów to miejscowość rekreacyjno-wypoczynkowa, a sam Hotel Termy Pałacowe umiejscowiony jest w otoczeniu malowniczego Parku Zdrojowego                           z bogatym liczącym 190 lat drzewostanem, palmiarnią oraz Pijalnią Wód leczniczych. Dla uczestników projektu największym atutem Nałęczowa był panujący tam mikroklimat i jego właściwości lecznicze, powodujące samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca. Ponadto wysoką jonizację powietrza wywołują czynniki takie jak gleby lessowe, przepływające rzeki Bystra i Bochotniczanka, urozmaicona sieć wąwozów oraz bogata szata roślinna. Pogoda sprzyjała spacerom i poznawaniu uroków Nałęczowa.

            Do dyspozycji uczestników  projektu był także Kompleks Wodny Atrium z basenem Aquatonic, w którym rozmieszczone są m.in. łóżka bąbelkowe, ławeczki perełkowe, jacuzzi oraz sauna sucha i parowa.

            Uczestnicy projektu odwiedzili także  Park Zwierząt, Rozrywki i Edukacji w Wojciechowie. Było to  idealne miejsce na wypoczynek i rozrywkę poza miastem, gdzie UP  spędzili wolny czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w bezpośrednim kontakcie z naturą i zwierzętami. Była to świetna okazja  do  poznawania zgromadzonych różnych gatunków egzotycznych zwierząt takh jak: lwy, małpy, pumy, wielbłądy dwugarbne, antylopy, lamy, alpaki, kozy (śruborogie, miniaturowe), liczne gatunki ptaków wodnych i lądowych, w tym żurawie koroniaste, ibisy, pawie, czarne łabędzie, szopy pracze, jeżozwierze, bydło szkockie i inne.

            Kolejnym punktem było zwiedzanie Kazimierza Dolnego z przewodnikiem, który  pięknie i ciekawie opowiadał o historii  tego miasta, jego zabytkach  i atrakcjach  turystycznych (m.in.: bulwary nadwiślańskie, rynek Kazimierza Dolnego, zabytkowe kościoły: kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, klasztor franciszkanów, kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, zamek górny- czyli baszta).

            Wyjazdowe zajęcia rehabilitacyjno-zdrowotne przygotowały zdrowotnie UP do udziału w kolejnych formach wsparcia w projekcie (szkolenia zawodowe i śr. 5-6 mies. staże zawodowe). Przyczyniły się do poprawy stanu zdrowia osób niepełnosprawnych, a także zmiany postrzegania własnych możliwości i postaw społecznych. Wpłynęły na poprawę kondycji zdrowotnej UP, intensyfikację aktywności społeczno-zawodowej, poznanie swoich możliwości, wzrost poczucia własnej wartości oraz pozwoliły na oderwanie się od codziennych problemów.

            Wyjazd rehab.-zdrowotny, jaki i cały projekt pn. “NIEMOŻLIWE A JEDNAK!” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 11 „Włączenie społeczne”, Priorytet inwestycyjny 9i: „Aktywne włączenie, w tym z myślą o promowaniu równych szans oraz aktywnego uczestnictwa i zwiększaniu szans na zatrudnienie”, Działanie 11.1 „Aktywne włączenie”.

 

Autor: Kornelia Bartoch (PCPR Łęczna)

Fotorelacja z wyjzdu do Nałęczowa

Utworzono dnia 28.08.2020, 20:58