Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zmiany w programie "Rodzina 500+"

Utworzono dnia 19.01.2022

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej uprzejmie przypomina, iż z dniem 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1981), która przewiduje między innymi zastąpienie dotychczasowych przepisów dotyczących świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, przepisami dotyczącymi świadczenia wychowawczego i ustanowienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako organu realizującego świadczenie wychowawcze.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 w/w ustawy, decyzje, na mocy których zostało przyznane prawo do dodatku wychowawczego oraz dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego na rok 2022 r., tracą moc z dniem 1 czerwca 2022 r.

Natomiast zgodnie z przepisem przejściowym – art. 17 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, w sprawach dodatku wychowawczego oraz dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego, w których wnioski o ustalenie prawa do tych świadczeń zostały złożone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Oznacza to, że aktualne decyzje, które wygasają przed dniem 1 czerwca 2022 r. będą odnawiane przez tutejszą jednostkę z urzędu na kolejny okres świadczeniowy, jednakże nie dłużej niż do dnia 31 maja 2022 r., natomiast decyzje wydane w roku poprzednim i obowiązujące po 1 czerwca 2022 r., będą z urzędu wygaszane z dniem 31 maja 2022 r.

W przypadku zaś dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej po 31 grudnia 2021 r. zastosowanie będą miały już nowe przepisy dotyczące ustalania przez ZUS prawa do świadczenia wychowawczego. W takich przypadkach od 1 stycznia 2022 roku wnioski o świadczenie wychowawcze oraz załączniki do wniosków rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo – wychowawczych będą mogli składać tylko i wyłącznie w formie elektronicznej poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia na dedykowanym formularzu SW-O.

Ponadto, informujemy iż zgodnie z art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia na kolejny okres świadczeniowy (od dnia 01.06.2022 r. do dnia 31.05.2023 r.) będzie można składać w formie elektronicznej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych już od dnia 1 lutego 2022 r. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 4 w/w ustawy, w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 30 kwietnia 2022 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje do dnia 30 czerwca bieżącego roku.

Prosimy również pamiętać, iż w celu uzyskania świadczenia wychowawczego na dzieci umieszczone w rodzinnej czy instytucjonalnej pieczy zastępczej, w/w osoby zobowiązane są dołączyć do wniosku o świadczenie wychowawcze na platformie ZUS, zaświadczenie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, albo placówce  opiekuńczo-wychowawczej wraz z datą umieszczenia, wydane odpowiednio przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej lub powiatowe centrum pomocy rodzinie.

W załączniku poniżej znajdują się przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych instrukcje dla wnioskodawców dotyczące wypełniania poszczególnych typów wniosków o świadczenie wychowawcze.

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PONIŻSZYMI INSTRUKCJAMI !!!

ZAŁĄCZNIKI: