Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci

Utworzono dnia 19.11.2023

Dziecko rodzi się z szeregiem praw, których przestrzeganie jest warunkiem prawidłowego rozwoju i szczęśliwego dzieciństwa. Podstawowym z nich jest prawo do bezpiecznego życia. 19 listopada przypominamy o tym obchodząc Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Jest to moment refleksji nad tym, jak najmłodsi są chronieni przed krzywdzeniem.

Poczucie bezpieczeństwa jest podstawą prawidłowego rozwoju

Środowisko wychowawcze bardzo wpływa na rozwój każdego młodego człowieka. Zaspokojenie potrzeb, budowanie relacji jest bazą do prawidłowego funkcjonowania emocjonalnego i społecznego. Od najmłodszych lat istnieje pewien stopień zależności od osób dorosłych, które odpowiadają za zaspokajanie potrzeb najmłodszych. Kluczową jest tutaj potrzeba bezpieczeństwa, to ona warunkuje zaspokajanie innych potrzeb.

Przemoc jest jednym z przejawów brutalizacji życia codziennego. Skierowana wobec dzieci jest zjawiskiem szczególnie dotkliwym i bolesnym. Niejednokrotnie jej sprawcami są osoby najbliższe. Problem krzywdzenia dzieci wiąże się z bardzo wysokimi kosztami społecznymi, stąd pod żadnym pozorem nie można go lekceważyć.

Walka z przemocą wobec dzieci to zadanie całego społeczeństwa. Ważna jest nie tylko świadomość rodziców, opiekunów i profesjonalistów, ale także wrażliwość i reagowanie osób, które są świadkami przemocy.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej nieodpłatnie można skorzystać
z pomocy pedagoga, psychologa, pracownika socjalnego (tel.  81/ 53 15 384).