Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa narkotyki?

Utworzono dnia 14.12.2022

Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa narkotyki?

 

Skala zażywania narkotyków przez nastolatków jest bardzo duża. Sprawdź, po czym poznać, że dziecko zażyło substancję psychoaktywną i co wtedy robić.

 

 

Większość nastolatków po raz pierwszy wchodzi w kontakt z narkotykami w okresie dojrzewania. Jest to faza intensywnych przemian fizycznych i psychicznych, stopniowego wychodzenia spod całkowitego nadzoru rodziców. Na drodze samopoznania może dochodzić do podejmowania ryzykownych zachowań. Przyczyny brania narkotyków mogą być różne, zwykle rozpoczyna się od ciekawości, nudy lub wpływu rówieśników. Młodzież chce być akceptowana przez swoich kolegów, dlatego robią to, czego dane środowisko oczekuje. Częstym powodem sięgania po narkotyki jest również ucieczka od problemów.

Narkotyki to potoczna nazwa stosowana dla niektórych substancji psychoaktywnych, zwykle tych nielegalnych i prowadzących do uzależnienia. Narkotyki często prowadzą do stanu podniecenia lub odurzenia, co poprawia nastrój, samopoczucie fizyczne i sprawia, że zapomina się o rzeczywistości, ale ma negatywne konsekwencje zdrowotne.

Rodzicom często trudno jest stwierdzić, czy dziecko zażywa narkotyki. Istnieją jednak niepokojące sygnały, na które opiekunowie powinni zwracać uwagę, zwłaszcza gdy kilka występuje jednocześnie i przez długi czas.

  1. Zmiany charakteru: silne wahania nastroju, przesadna pewność siebie lub niepokój, paranoja, zachowania agresywne, niespokojne, ale także depresyjne i wycofane.
  2. Sygnały fizyczne/psychiczne: rozszerzone źrenice lub spowolnione reakcje źrenic, przekrwione oczy, utrata apetytu, problemy z trawieniem (biegunka i zaparcia zwykle naprzemiennie), szybkie wychudzenie, przewlekły katar lub krwawienie z nosa, niezdrowy wygląd, ziemista cera, zaburzenia snu, utrata apetytu, częste nudności, zaburzenia krążenia, zmęczenie i wyczerpanie, halucynacje.
  3. Zmiana zachowania: młody człowiek wydaje się nieskoncentrowany, zapomina, ma silny przymus ruchu i zaburzenia motoryczne, trudności ze słuchaniem, nagle zmienia tematy rozmowy, często jest apatyczny i drażliwy lub wykazuje utratę aktywności i motywacji.
  4. Zmiana stylu życia: dziecko nagle zmienia krąg przyjaciół, zaniedbuje szkołę lub hobby, nie trzyma się już rozkładu dnia, odpuszcza sportowe treningi, zaniedbuje wygląd i higienę osobistą oraz nie dba o porządek wokół siebie.
  5. Problemy finansowe: kieszonkowe już nie wystarcza, młodzi ludzie potrzebują pieniędzy. Nie pokazują, co kupili, a nawet, pieniądze mogą znikać z portfeli rodziców.
  6. Akcesoria związane z narkotykami: w pokoju lub ubraniu mogą znajdować się akcesoria takie jak fajki, skręty (bibułki papierosowe z suszem konopnym), strzykawki, ampułki, woreczki strunowe z białym proszkiem lub tabletkami.
  7. Udział w przestępstwach – młodzież pod wpływem narkotyków może wdawać się w bójki, kradzieże, a nawet powodować wypadki samochodowe.

Jak pomóc dziecku wyjść z uzależnienia od narkotyków?

W razie jakichkolwiek podejrzeń względem dziecka warto postawić na próbę szczerej rozmowy. Bywa tak, że młody człowiek przyznaje się do tego, że zdarzyło mu się przyjmować narkotyki, częściej jednak dzieci odpowiadają agresją, słownym atakiem. Jeżeli potwierdzi się, że zażywa narkotyki – nie czekaj i zgłoś się do specjalisty, który wie jak pomóc w tej sytuacji. To żaden wstyd, że Twoje dziecko bierze narkotyki!
Takie sytuacje zdarzają się nawet w najlepszych rodzinach. Twoim obowiązkiem jest przede wszystkim pomóc mu wyjść z tej trudnej drogi na jakiej się znalazł.

 

Telefony zaufania:

Narkomania
800 199 990

codziennie w godzinach 16-21
Uzależnienia behawioralne
801 889 880

codziennie w godzinach 17-22

 

W siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej
od 01.12.2022r. do 31.12.2022r. we wtorki w godz. 15.00-17.00 (pokój nr 10, I piętro) bezpłatnie w ramach wolontariatu przyjmować będzie specjalista psychoterapii uzależnień. Do współpracy w ramach terapii rodzinnej jak również indywidualnej zapraszamy rodziców, opiekunów prawnych.