Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Światowy Dzień FAS/ Dzień Świadomości FASD

Utworzono dnia 09.09.2022

Światowy Dzień FAS/ Dzień Świadomości FASD

9 września corocznie obchodzony jest Dzień Świadomości FAS/FASD. Coroczne obchody zostały zainicjowane przez rodziców dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym i pierwszy raz odbyły się w Auckland w Nowej Zelandii w 1999 roku. W Polsce dzień Świadomości FAS obchodzony jest od 2004 roku.

Światowy Dzień FAS ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem tej choroby, w tym m.in.: zagrożenia powodowane spożywaniem alkoholu w okresie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, czy późniejsze trudności rozwojowe dzieci z FAS/FASD.

Mówiąc o Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu (FASD) mamy na myśli wszelkie zaburzenia, które mogą wystąpić u dziecka narażonego na alkohol w okresie prenatalnym. Zaliczamy do nich m.in. Alkoholowy Zespół Płodowy FAS, będący jednostką chorobową, która wiąże się z występowaniem nieprawidłowości w zakresie rozwoju fizycznego, umysłowego i prowadzi do zaburzeń zachowania.

Dziecko dotknięte FAS mogą charakteryzować takie cechy, jak m.in.:

  • Specyficzna budowa ciała: niski wzrost, niedowaga, charakterystyczne rysy twarzy,
  • Problemy z gromadzeniem i praktycznym wykorzystaniem informacji,
  • Trudności w myśleniu abstrakcyjnym,
  • Trudności w przewidywaniu skutków własnych działań, wyciąganiu wniosków
  • Brak poczucia czasu i jego upływu

Dzieci dotknięte FAS, w związku z uszkodzeniami mózgu, mogą przejawiać zaburzenia zachowania, zmagać się z trudnościami szkolnymi i sprawiać trudności wychowawcze, i powinny być otoczone wykwalifikowaną pomocą terapeutyczną i wspierane edukacyjnie.

Przypominamy, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej przyjmuje zgłoszenia mieszkańców naszego powiatu do nowo utworzonego Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS/FASD w Lublinie, którego zadaniem jest zwiększenie dostępności pomocy dla dzieci z FAS /FASD oraz ich opiekunów poprzez:

  • Wykonywanie kompleksowych diagnoz w zakresie FAS/FASD
  • Prowadzenie konsultacji i indywidualną pracę z dzieckiem z zespołem FAS/FASD, w tym instruktaż rodziców/opiekunów w zakresie pracy z podopiecznym w domu
  • Prowadzenie indywidualnych spotkań psychoedukacyjnych rodziców/opiekunów i umożliwienie im udziału w grupach wsparcia
  • Specjalistyczną pomoc: medyczną, pedagogiczną, psychologiczną, terapeutyczną

Osoba do kontaktu:

Psycholog - mgr Katarzyna Libera

Poniedziałek- Piątek: 8.00-16.00

pokój nr 15

tel. 81 53 15 367

e-mail: k.libera@pcprleczna.pl

Pamiętajmy, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu wypijanej w ciąży!!!