Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rodzina pomocowa a rodzina zastępcza

Utworzono dnia 21.06.2022

 

RODZINA POMOCOWA A RODZINA ZASTĘPCZA

Zadajesz sobie pytanie, czy sprostasz zadaniu stanowienia rodziny zastępczej dla pokrzywdzonych przez los dzieci? Zacznij jako rodzina pomocowa.

CO TO JEST RODZINA POMOCOWA?

Rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka, na ich wniosek, mogą być wspierane przez rodziny pomocowe, na zasadach określonych w art. 73-75 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W przypadku czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem przez rodzinę zastępczą lub prowadzącego rodzinny dom dziecka (np. w związku z wypoczynkiem, o którym mowa w art. 69 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, udziałem w szkoleniach, pobytem w szpitalu bądź innymi nieprzewidzianymi trudnościami lub zdarzeniami losowymi) piecza zastępcza nad dzieckiem może zostać powierzona rodzinie pomocowej.

Podstawą umieszczenia dziecka w rodzinie pomocowej jest umowa zawarta między Starostą a rodziną pomocową.

Czas pobytu dziecka w rodzinie pomocowej nie może przekroczyć 2 miesięcy.

KTO MOŻE ZOSTAĆ RODZINĄ POMOCOWĄ?

Pełnienie funkcji rodziny pomocowej może być powierzone:

  • rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinie zastępczej zawodowej lub prowadzącym rodzinny dom dziecka;
  •  małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim przeszkolonym do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka lub rodziny przysposabiającej.

ŚWIADCZENIA PRZYSŁUGUJĄCE RODZINIE POMOCOWEJ:

W przypadku powierzenia rodzinie pomocowej opieki i wychowania nad dzieckiem umieszczonym w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, rodzinie pomocowej wypłaca się świadczenie i dodatki przysługujące rodzinie zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, o których mowa w art. 80 ust. 1 i 1a oraz art. 81 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w wysokości proporcjonalnej do liczby dni pobytu dziecka w danym miesiącu w tej rodzinie pomocowej.

JAK ZOSTAĆ RODZINĄ POMOCOWĄ?


Aby zostać rodziną pomocową należy zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej ul. Staszica 9. Szczegółowe informacje można również uzyskać pod numerem telefonu 81 531 53 84 i adresem e-mail: sekretariat@pcprleczna.pl.