Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nieodpłatna pomoc prawna dla sygnalistów

Utworzono dnia 25.09.2024

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA DLA SYGNALISTÓW


Z dniem 25 września 2024r. zwiększony został katalog osób uprawnionych do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego udzielanych na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t. j. Dz. U. z 2021r. poz. 945 ze zm.). Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie będą przysługiwać osobie chcącej dokonać zgłoszenia naruszenia prawa w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 2024r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024r., poz. 928). Sygnaliści będą zwolnieni z wymogu składania pisemnego oświadczenia potwierdzającego, że dana osoba nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Sygnalistą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:

1) pracownik;

2) pracownik tymczasowy;

3) osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na
podstawie umowy cywilnoprawnej

4) przedsiębiorca;

5) prokurent;

6) akcjonariusz lub wspólnik;

7) członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej
nieposiadającej osobowości prawnej;

8) osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy,
podwykonawcy lub dostawcy;

9) stażysta;

10) wolontariusz;

11) praktykant;

12) funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin

13) żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024r., poz. 248 i 834). Zgodnie z art. 4 ust 2 ustawy o ochronie sygnalistów ustawę stosuje się także do osoby fizycznej, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ich ustaniu.

 

Informacje nt. funkcjonowania punktów nieodpłatnego poradnictwa na terenie Powiatu Łęczyńskiego dostępne są pod linkiem:
https://powiatleczynski.pl/nieodplatna-pomoc-prawna-w-powiecie-leczynskim/

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • Informacja
    Utworzono dnia 25.09.2024, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych