Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

30. światowa Kampania „16 Dni Akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć”

Utworzono dnia 30.11.2021

    Już po raz 30 – sty  na całym świecie realizowana jest Kampania 16 Dni Akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć, zainicjowana przez Centre for Women’s Global Leadership (CWGL). Instytucje i organizacje intensyfikują w tym czasie swoje działania w celu wyeliminowania przemocy ze względu na płeć (GBV).

    Kampania co roku jest organizowana między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka), by podkreślić, że przemoc wobec kobiet sanowi naruszanie praw człowieka, a odpowiedzialność za jej przeciwdziałanie i powstrzymanie spoczywa na instytucjach państw i wymaga systemowych rozwiązań legislacyjnych.

    Tegoroczna edycja Kampanii realizowanej na terenie naszego kraju akcentuje problematykę przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnością, zwraca uwagę na ich szczególnie trudne położenie i ograniczoną często możliwość zwrócenia się o pomoc czy samodzielnego reagowania, ale również promuje wykorzystanie strategii empowerment - jako jednej z możliwych metod przeciwdziałania przemocy. 

    Termin „empowerment” oznacza wzmocnienie, dodanie sił do ponownego osiągnięcia kontroli nad własnym życiem i podjęcia aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Strategia ta polega na uświadomieniu kobiet w przedmiocie przemocy, właściwego identyfikowania jej oznak oraz odbudowaniu/wzmocnieniu poczucia własnej godności i poczucia sprawczości. Kolejnymi etapami tego procesu są: wykształcenie technik asertywnej komunikacji oraz umiejętności obrony w sytuacji zagrożenia.

    Zachęcamy do zapoznania się z opublikowanym w ramach kampanii filmem, który w prosty a zarazem obrazowy sposób ukazuje zjawisko przemocy wobec kobiet – w tym z niepełnosprawnością oraz obrazuje specyfikę ich sytuacji w kryzysie przemocy. Prezentuje też bardzo proste i  skuteczne techniki asertywnej odmowy oraz samoobrony. A co najważniejsze – pokazuje, że walka ze zjawiskiem przemocy w rodzinie czy sytuacjach społecznych, w których funkcjonują kobiety, rozpoczyna się od uświadomienia sobie, że dotyka je przemoc oraz postawienia sprawcy wyraźnych granic.

 

    Film z lektorką, napisami i w Polskim Języku Migowym. <- KLIKNIJ TUTAJ