Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Utworzono dnia 11.10.2021

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne dotyczą aż 20% ludności. Najpowszechniejsza jest depresja – cierpi na nią 100 milionów osób na całym świecie i co dziesiąty Polak. Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który przypada co roku 10 października zwraca szczególną uwagę na kwestię dbania o zdrowie psychiczne, przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne, potrzebę zmian w regulacjach prawnych i w opiece medycznej wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego, z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi, jak również na tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 związanej z tym izolacji społecznej), brak właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych.

 

Niestety, wciąż w społeczeństwie funkcjonują krzywdzące stereotypy dotyczące osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, które sprawiają, że wiele chorych wstydzi się szukać pomocy u psychologów lub psychiatrów. Bycie ocenianym przez społeczeństwo jest jednym z najczarniejszych lęków, jakie odczuwa osoba chorująca psychicznie.

Pamiętajmy, że dla osób chorych równie ważna jest społeczna akceptacja i zrozumienie, że choroba psychiczna to choroba jak każda.